A Tisza hulladék-szennyezettségének felszámolásán több mint 10 éve sikeresen munkálkodó PET Kupa Egyesület folytatja nemzetközi folyómentő projektjét, melynek újabb állomása a Folyómentő Iskola Hálózat kialakítása, melyhez most egy különleges tankönyvsorozattal nyújtanak segítséget az oktatási intézmények számára.
Az Egyesület hozta létre hazánk egyik legsikeresebb társadalmi innovációját, a folyók tisztítását és a folyóműveltség elterjesztését zászlajára tűző PET Kupát. A folyók, éltető vizeink egyre inkább védelemre szorulnak, ehhez a legszélesebb körű összefogásra, és tettekre van szükség. Mára a PET Kupa olyan környezetvédelmi mozgalommá vált, amely – mint a folyók – nem áll meg az országhatároknál. A határokon átívelő együttműködést szolgálja a most megjelent tankönyvsorozat, amelynek célja a folyóműveltség fejlesztése a Duna-vízgyűjtőn, valamennyi résztvevő ország nyelvén, azaz “Tisza-nyelven".
Szövetségünk és az Egyesület szakértői néhány éve az Erasmus+ program köznevelés kategóriájában nyertes „5 ország 1 folyó” projektben kapaszkodtak össze a Tisza-országok (Magyarország, Románia, Szerbia, Szlovákia, Ukrajna) azon pedagógusai, akik mindennapi munkájukban is előtérbe helyezték a diákok környezettudatos nevelését, a természetes vizek, folyók védelmét és ennek érdekében kiemelkedő egyedi, helyileg releváns pedagógiai módszertant alakítottak ki.
A közös munka során a projekt résztvevői felmérték azokat az azonosságokat és különbségeket, amelyek összehangolására – többek között az eltérő szabályozások, tantervek, pedagógiai programok miatt – a közös cél érdekében lépéseket kell és lehet tenni, az adott országban folyó környezeti nevelés területén. A tapasztalatcserék, üzemlátogatások, próbaoktatások, tréningek, cserediák programok, folyótisztító akciók és egyéb foglalkozások nyújtotta tapasztalatokat összegezve, a projektpartnerek a folytatás mellett döntöttek, hogy az eredményeket egy új pályázat keretében továbbfejlesszék, az érintett országbeli közoktatási intézmények számára is hozzáférhetővé tegyék.
Erre a most zajló Folyómentő Iskola Hálózat című projekt nyújtott segítséget, amelynek keretében most megjelenhetett a 3 kötetes tankönyv és a PET Kalóz Hajónapló.
Forrás: www.tisztatisza.eu
A tankönyvsorozat kézzelfogható módon összefoglalja azokat a - határokon átívelő - mindennapi teendőket összefoglaló - tapasztalatokat, kapcsolatrendszert, pedagógiai, ügyintézési/adminisztrációs módszertant, amelyet bárki elsajátíthat és hazájában “Tisza-nyelven” megvalósíthat, így létrejöhet a Folyómentő Iskolák Hálózata.
Mit is tartalmaz a most megjelent, játékos, környezettudatos foglalkozásokkal teli 3 kötetes, ingyenesen letölthető „Folyómentő kézikönyv” és a kapcsolódó Hajónapló?
Az első tankönyv a „Folyófelfedezés és folyó-örökbefogadás önkénteseknek és petmatrózoknak” szól, a témában “kezdőknek” alapvető környezeti, természetvédelmi elméleti ismereteket nyújt, amelyeket tanteremben és szabadtéren is el lehet sajátítani, játékos formában. Erre az ismeretanyagra építve a „Folyómentési alapismeretek és a műanyag műhely (MÜMÜ) foglalkozások petkalózoknak” című tankönyv már átvezet az elmélet és a gyakorlat összevetéséhez, a tanultak helyszíni megvalósításába és végül a „Folyó- és műanyagműveltségi, valamint hulladékcsökkentési gyakorlatok haladó petkalózoknak” című tankönyv pedig szinte már „képesítést” nyújt a folyómentő iskola, illetve az így létrejövő Hálózat további működéséhez, működtetéséhez.
Mindezeket kiegészíti a PET Kalóz hajónapló, amely a fejezetek hőseinek történetét, mint egy mesét foglalja össze, így akár otthoni olvasmányként, tanári közreműködés nélkül is élvezhető a diákok számára.
Az elsődleges célközönségnek számító pedagógusok és az érdeklődő közönség a könyveket és az oktatási módszertant február elején közvetlenül megismerhetik majd a budapesti könyvbemutatón.
A tankönyvek már elérhetők a projekt honlapján, ahonnan térítésmentesen letölthetők – a Tisza-nyelvek mindegyikén.
Az elkészült kankönyvsorozat alapján már valamennyi projektpartner országában – így Magyarországon is - elkezdődtek az iskolai folyóműveltségi foglalkozások, valamint formálódik és bővül a Folyómentő Iskola Hálózat, amelyről folyamatosan beszámolunk a projekt kommunikációs felületein.
További információ a projektről: |
Bővebb információ: |